Masz pomysł na firmę, która wypełni lukę na rynku albo zaoferuje klientom coś innowacyjnego i niezwykłego? Chcesz szybko otworzyć działalność, aby nikt Cię nie ubiegł? Jeśli na oba pytania odpowiesz twierdząco, prawdopodobnie marzysz o start-upie. I prawdopodobnie potrzeba Ci pieniędzy na jego uruchomienie.

W tym wpisie poznasz 5 sposobów na finansowanie start-upów oraz ciekawostkę, która odmieni Twój sposób myślenia o dochodowym biznesie.

Skąd wziąć środki na uruchomienie start-upu?

pieniądze na startupZdecydowana większość firm na początku działalności wymaga poniesienia inwestycji. Pieniądze są potrzebne na rozmaite rzeczy, np. lokal, sprzęt, prototypy, surowce czy reklamę. Aby zarobić na biznesie, trzeba najpierw sporo wydać. W przypadku start-upów, czyli innowacyjnych działalności, zasada jest identyczna. Skąd zatem wziąć środki na otwarcie własnego biznesu? Oto 5 sprawdzonych źródeł.

1. Samofinansowanie
Jeśli posiadasz oszczędności lub cenną własność, nadającą się do spieniężenia, możesz samodzielnie sfinansować swój start-up. Aby uzyskać niezbędne środki, zlikwiduj lokatę, sprzedaj działkę rekreacyjną lub budowlaną albo pozbądź się zalegających sprzętów elektronicznych. Zebranie potrzebnej kwoty może być trudne, ale mimo to postaraj się odłożyć więcej pieniędzy, niż wynosi budżet. Zapas zawsze się przyda.

pożyczka na start-up2. Pożyczka od członków rodziny
Zapożyczenie się u krewnych wydaje się dobrym pomysłem na zebranie środków potrzebnych do uruchomienia start-upu. Rodzice czy wujostwo zazwyczaj nie oczekują procentu od pożyczki ani nie będą co do dnia pilnować regularności spłaty zobowiązań. Pamiętaj jednak, że jeśli Twój pomysł nie okaże się sukcesem, to niemal pewne jest pogorszenie stosunków rodzinnych. Wobec takiego ryzyka warto rozważyć inne metody na finansowanie start-upów.

3. Kredyt bankowy
Wzięcie pożyczki w banku ma sporo zalet. W placówce podpisujesz umowę wraz z harmonogramem spłaty rat, zatem wiesz, ile i kiedy oddawać. Wiele banków oferuje pożyczki na dość korzystnych warunkach. Dodatkowo możesz skorzystać np. z wakacji kredytowych. Jeśli Twój biznes okresowo będzie przynosił małe zyski, w ramach takiego urlopu nie będzie trzeba płacić rat. Pożyczka ma jednak i ciemne strony. W sytuacji, w której Twoja firma upadnie, nadal musisz regulować swoje zobowiązania w terminie. Istnieją, co prawda, sposoby negocjacji z bankiem, ale nawet, jeśli rozłożysz kredyt w czasie, to i tak trzeba oddać wszystkie pieniądze wraz z odsetkami.

4. Współpraca z inwestorem
współpraca z inwestoremPamiętasz zapewne popularny program telewizyjny, w którym młodzi przedsiębiorcy prezentowali pomysły na biznes, a obecni w studiu inwestorzy rozważali ich propozycje. Dziś także wiele zamożnych osób wspiera nowo powstające firmy. Jak to wygląda w praktyce? Inwestorzy, czyli aniołowie biznesu, mogą w całości sfinansować Twój start-up, jeśli uznają go za perspektywiczny koncept. Nie licz jednak, że pozwolą Ci na niezależne wydawanie ich pieniędzy. W zamian za środki, inwestor będzie oczekiwał co najmniej udziału w zyskach i prawa decydowania o najważniejszych sprawach. To niezbyt komfortowe, ale taka jest cena współpracy z aniołem biznesu.

5. Dofinansowanie unijne
Jeśli masz dobry biznesplan, możesz ubiegać się o dofinansowanie jego otwarcia ze środków Unii Europejskiej. Wspólnota promuje młodych przedsiębiorców, którzy chcą działać w ramach samozatrudnienia lub, w perspektywie czasu, tworzyć także nowe miejsca pracy. W tym przypadku musisz jednak liczyć się z tym, że nie otworzysz firmy w kilka dni. Dłuższy czas oczekiwania na decyzję urzędników może sprawić, że ktoś Cię ubiegnie i założy podobną działalność. Innym czynnikiem, który może Ci utrudnić otwarcie biznesu, jest jego formuła. Jeśli wymyślony przez Ciebie koncept będzie bardzo oryginalny i, zdaniem urzędników, zbyt ryzykowny, prawdopodobnie nie otrzymasz dofinansowania.

Co zrobić z pomysłem na start-up przy braku pieniędzy?

sprzedaż startupuZgromadzenie środków na otwarcie start-upu bywa trudne, a czasem nawet niemożliwe. Jeśli wyczerpiesz wszystkie opcje zgromadzenia pieniędzy, a Twój koncept jest naprawdę interesujący, rozważ jego… sprzedanie. Czasem nie warto trzymać pomysłu w tajemnicy, bo jeśli ktoś opracuje podobny projekt i uruchomi start-up, Twoja idea stanie się bezużyteczna.

Istnieją zamożni przedsiębiorcy, którzy są gotowi zapłacić naprawdę potężne pieniądze za odkrywczy i innowacyjny koncept. Znalezienie takiego kupca może szybko uczynić z Ciebie bogatą osobę. Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że Twój pomysł staje się własnością kogoś innego i jeśli projekt okaże się sukcesem, nikt nie dowie się, kto był jego autorem. W takiej sytuacji, oczywiście, nie korzystasz także z zysków.

Podsumowanie

Sfinansowanie start-upu jest równie ważne, jak wymyślenie formuły firmy. Nawet rewelacyjny koncept niewiele znaczy, jeśli nie posiadasz środków na jego uruchomienie lub nie rozważysz sprzedaży projektu. Przemyśl każdą z zaproponowanych metod i wybierz opcję, która zapewni Ci sukces.

A może masz inny pomysł na to, jak zgromadzić środki potrzebne do otwarcia biznesu? Zapraszam do dzielenia się inspiracjami w komentarzach!

Dodaj komentarz

Close Menu