Wiele osób chętnie podejmuje się dodatkowych zajęć, aby podreperować domowy budżet. Internet pęka w szwach od ofert pracy, którą można wykonywać w domu: zdalnie lub w systemie chałupniczym. W takich przypadkach często nie ma możliwości, aby spotkać się z pracodawcą w siedzibie firmy. Wszystkie formalności załatwia się za pośrednictwem poczty e-mail. Praca podejmowana w ten sposób bywa jednak obciążona dużym ryzykiem. Jak nie dać się oszukać, pracując w domu?

Ukrywanie lub fałszowanie danych

ryzyko pracy zdalnej Oferty pracy zdalnej lub chałupniczej często nie wymagają, aby spotkać się osobiście z potencjalnym pracodawcą. Zdarza się, że stwarza to pole do nadużyć. Osoba, która zleca wykonanie danego zadania lub projektu, może mijać się z prawdą, opisując swoją działalność. Na odległość trudno bowiem zweryfikować, czy firma X rzeczywiście zatrudnia 50 osób i cieszy się dobrą opinią. Jeśli w dodatku nie można znaleźć jej strony w Internecie albo pracodawca nie zamieszcza nigdzie danych rejestrowych spółki, należy być ostrożnym. Zleceniodawca, który dla uwiarygodnienia swojej oferty, opisuje fikcyjną firmę, nie jest godny zaufania.

Co jednak w sytuacji, w której w ogłoszeniu podana jest nazwa firmy, adres jej siedziby i numery KRS, NIP, REGON? Najlepiej jest takie informacje po prostu sprawdzić. Zobacz w Internecie, czy pod takim adresem znajduje się przywołane przedsiębiorstwo oraz zweryfikuj dane rejestrowe. Podanie fałszywych danych jest mocno podejrzane, zatem ofert, które je zawierają, lepiej unikać.

Wyłudzanie danych osobowych

wyłudzanie danych osobowychInnym przykładem nadużycia, które może zaszkodzić osobie zainteresowanej pracą w domu, jest prośba o wysłanie mailem wrażliwych danych. Jeśli potencjalny pracodawca prosi o udostępnienie numeru konta i skanu dowodu osobistego lub paszportu, nie rób tego. Niektóre podawane przez niego argumenty mogą być racjonalne, np. przyspieszenie przygotowania umowy. Pamiętaj jednak, że czymś innym jest wypełnienie kwestionariusza pracowniczego, a czymś innym przekazanie obcej osobie Twojego dokumentu ze zdjęciem i podpisem. Niestety, zdarzają się przypadki jego wykorzystania w celu wzięcia pożyczki. Zainteresowany dowiaduje się o tym, kiedy otrzymuje wezwanie do spłaty rat, gdy tymczasem oszust już dawno zmienił numer telefonu i adres mailowy.

Nadużycia finansowe

oszuści internetowi Czasami oszustwa związane z zarobkowaniem w domu dotyczą wpłacania potencjalnemu pracodawcy środków na poczet przyszłego wynagrodzenia. Co to za opłaty? Tu osoby wyłudzające pieniądze potrafią wykazać się wielką kreatywnością.

Czasami pojawia się prośba, by zapłacić kilkadziesiąt złotych za przesyłkę z materiałami potrzebnymi do rozpoczęcia pracy chałupniczej. Zdarza się też, że potencjalny pracownik zostaje zobowiązany do opłacenia szkolenia wstępnego lub stanowiskowego. Ma to być rodzajem inwestycji, która szybko zwróci się w postaci wysokiej pensji. W większości takich przypadków pieniądze, niestety, zostają zatrzymane przez oszustów. Nie wysyłają oni żadnych paczek ani pakietów szkoleniowych, a osobie zainteresowanej pracą pozostaje zgłoszenie tego faktu właściwym organom.

Wysoka pensja za łatwą pracę – czy to możliwe?

nielegalne zarobkowanieDodatkowa praca w domu może być dobrze płatna, o ile jesteś specjalistą w swojej dziedzinie. Kreatywny grafik, dobry programista lub wzięta tłumaczka mogą sporo dorobić do pensji, poświęcając na to część swojego wolnego czasu. Jeśli jednak jesteś osobą bez dużego doświadczenia, uważaj na oferty pracy w domu, które obiecują amatorom duże zarobki. Warto być też nieufnym, gdy jesteś zapewniany o wysokiej pensji przy włożeniu w pracę minimalnego wysiłku. Uważaj szczególnie na ogłoszenia, które dotyczą pośredniczenia w dokonywaniu przelewów. Często jest to poważne oszustwo finansowe, polegające na „praniu brudnych pieniędzy”.

Zdarza się, szczególnie w handlu, że możliwe jest osiągnięcie sukcesu nawet bez doświadczenia. Warto jednak pamiętać, że wtedy jest on zwykle wynikiem ciężkiej pracy, nie zaś szczęścia. Oferty, które obiecują szybkie i wysokie zarobki w sprzedaży, nie powinny wzbudzać entuzjazmu. Najczęściej są albo próbą oszustwa (opłata za szkolenie), albo wiążą się np. z rozsyłaniem spamu. Takie metody sprzedaży są dyskusyjne pod względem etycznym i niezbyt uczciwe.

Podsumowanie

Nieuczciwe oferty pracy w domu stanowią duże zagrożenie dla osób, które się nimi interesują. Aby ustrzec się oszustwa, należy być czujnym. Trzeba uważnie czytać ogłoszenia, sprawdzać dane pracodawców, nie udostępniać wrażliwych informacji obcym osobom oraz unikać nierealnych obietnic. Jest wiele uczciwych ofert pracy dodatkowej, wykonywanej we własnym mieszkaniu. Trzeba je po prostu odnaleźć w gąszczu tych niejasnych czy mogących prowadzić do nadużyć.

Dodaj komentarz

Close Menu