Własna firma to marzenie wielu przedsiębiorców. Zwłaszcza tych młodych, nieskorych do podporządkowywania się szefostwu. Jednak bywa, że ich marzenia, na zawsze pozostają jedynie marzeniami z powodu tak banalnego powodu, jakim są pieniądze. W takich przypadkach naprzeciw wychodzą przedsiębiorstwa, które pragną wspierać początkujących biznesmenów.

Dotacje: z pieniędzmi do ludu

Różnego rodzaju dotacje na założenie firmy są dostępne od wielu lat. Można wręcz przebierać w ich ofertach. Jednak najważniejsze jest, by wybrać odpowiednią dla siebie i swojej firmy. Każda przyjęta pomoc, obarcza nas konsekwencjami, np. jeszcze nie tak dawno temu, przy odrobinie szczęścia patroni mogli nam zaoferować bezzwrotne dotacje unijne na rozpoczęcie działalności. Teraz ta opcja jest już niedostępna. Unia Europejska wciąż ogłasza tzw. konkursy na projekty, które mogłaby finansować. Jednak droga do osiągnięcia celu jest bardzo długa. Musimy spełnić szereg wymogów określonych przez organizatorów, oraz złożyć ogromną ilość dokumentów.

etatJeśli zakwalifikujemy się do kolejnych poziomów, odbędziemy szereg szkoleń, oraz zostaniemy poproszeni o biznesplan przedsięwzięcia. Gdy nasze kolejne wnioski zostaną przyjęte pozostaje nam czekać na decyzję. Może ona trwać nawet kilka miesięcy. Po tym czasie otrzymujemy dofinansowanie na wskazane konto. Jednak warunkiem dysponowania otrzymaną kwotą, jest harmonogram wydatków, według którego musimy postępować. Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej można również uzyskać składając wniosek o dotację wraz z opracowanym biznesplanem i kompletem dokumentów dotyczących przeszłości finansowej do urzędu pracy. Cały pakiet zaświadczeń, musi zostać przekazany na ręce przedstawiciela urzędu przy zachowaniu obowiązujących terminów.

Cudowne finanse

współpraca z inwestoremPoszukując idealnego sposobu na dofinansowanie działalności gospodarczej możemy zainteresować się ofertami, proponowanymi przez banki. Możemy przyjąć od nich kredyt na rozruch swojego przedsięwzięcia w jednym z dwóch wariantów: pożyczki zabezpieczonej lub niezabezpieczonej hipoteką. W przypadku kredytu niezabezpieczonego otrzymujemy niewielką sumę dofinansowania, którą spłacamy w stosunkowo wysokich ratach. W przypadku gdy podpisujemy umowę zastawiając nieruchomość, pożyczony fundusz rośnie, a spłaty są niższe, jednak małe firmy, często nie dysponują własnym budynkiem. Podobne dofinansowanie na otwarcie firmy otrzymamy w przypadku obligacji. Jest również pewnego rodzaju pożyczka, jednak różni się ona tym, że tutaj sami decydujemy o zasadach dotyczących jej spłaty.

O pożyczkę możemy się również starać w funduszach pożyczkowych: lokalnym, venture capital i private equity (dwa ostatnie zajmują się inwestycjami na rynku niepublicznym). Dotacje na założenie firmy możemy również uzyskać, jeśli swoim projektem zainteresujemy Inkubatory przedsiębiorczości. Powstały z zamiarem wspierania studentów, młodzieży i początkujących przedsiębiorców.

Jednak od niedawna poszerzają zakres swych działań o tzw. inkubatory technologiczne. Istnieją również dotacje dla firm, które są efektem przekazania pewnej sumy pieniędzy firmie, w zamian za mniejszą część jej udziałów. Osoby decydujące się na ten rodzaj wsparcia to tzw. Anioły biznesu- są to najczęściej zamożne osoby, które nie pracują już w biznesie, jednak wciąż interesują się zmianami na rynku. Anioł, który zdecyduje się na dotację, zachowuje pełną anonimowość.

Podsumowanie

Jak widać, rodzajów wsparcia, o które możemy się starać jest sporo. Warto zainteresować się niektórymi z nich i dopasować do swoich potrzeb oraz wypłacalności. Każdą z możliwości należy dokładnie przeanalizować, może to bowiem zaważyć na naszej przyszłości. Przed podpisaniem jakiegokolwiek dokumentu, warto również zasięgnąć porady doradcy prawnego.

Dodaj komentarz

Close Menu