Wymyślenie koncepcji własnej firmy to połowa sukcesu. Odkrywcza i oryginalna idea może być warta miliony. Czasem jednak warto pójść po linii najmniejszego oporu i postawić na prostotę. Jednym z takich obszarów jest branża gastronomiczna. Czy smakowity pomysł na biznes w Polsce może się udać? Oczywiście!

Pomysły na małą gastronomię

mała gastronomiaMała gastronomia to nic innego, jak ogólna nazwa dla lokali, które oferują szybko dostępne przekąski np. frytki, burgery, zapiekanki czy kanapki. Wiele z takich punktów działa pod postacią popularnych budek, modnych food track-ów czy wracających do łask, mobilnych wózków. Ideą małej gastronomii jest szybkie zaspokojenie potrzeb żywieniowych człowieka poprzez sprzedanie mu prostej i łatwej w przygotowaniu przekąski.

Punkty małej gastronomii mają szansę na sukces, jeśli codziennie będzie je odwiedzała odpowiednia liczba konsumentów. Aby zwiększyć widoczność i rozpoznawalność lokalu, można zastosować się do poniższych wskazówek:

• otwórz punkt w miejscu, w którym codziennie przebywa wiele osób, np. w centrum handlowym, w pobliżu starówki, dworca albo biurowców,
• jeśli wybierzesz mobilny wózek lub food track, zapoznaj się z kalendarzem miejskich imprez i to podczas nich sprzedawaj swoje przekąski,
• zbuduj zróżnicowane menu, które będzie zawierało przekąski z mięsem, wegetariańskie, wegańskie, bez glutenu, bez mleka itp.,
• zadbaj o odpowiedni wygląd małej gastronomii, czyli zleć zaprojektowanie apetycznego logo, wybierz atrakcyjne kolory strojów służbowych, zapewnij klientom serwetki w barwach marki itd.,
• pomyśl o promocji lokalu, np. ciekawych kontach w mediach społecznościowych, stronie www, ulotkach, plakatach itp. Nie obawiaj się także organizowania konkursów, w których można wygrać Twoje dania albo rabatowania posiłków dla określonej grupy konsumentów, np. studentów.

przekąska z kasztanówMała gastronomia to wdzięczny pomysł na biznes w Polsce, ponieważ wiele osób żyje w pośpiechu i nie ma czasu na celebrowanie posiłków. Jeśli zaproponujesz konsumentom smaczne przekąski w rozsądnych cenach, na pewno zyskasz wielu gości. Pamiętaj jednak, że coraz więcej osób żywi się w świadomy sposób, więc ogranicz w swoim menu tłuste burgery i ociekające majonezem frytki. Obok popularnych zapiekanek zaproponuj także inne, ciekawe i zdrowe, przekąski, np. pieczone kasztany, pełnoziarniste burgery czy sosy na bazie jogurtu greckiego. Dzięki różnorodnemu menu na pewno zaskarbisz sobie wdzięczność wielu konsumentów o bardziej wymagających podniebieniach.

Restauracja w ramach franczyzy

pomysł na biznesOtworzenie restauracji z kuchnią, stolikami i obsługą to prawdziwe wyzwanie. Możesz jednak ułatwić sobie realizację tego planu, decydując się na założenie lokalu w ramach franczyzy.

Franczyza to rodzaj biznesu, w którym, za opłatą, otrzymujesz gotowy koncept np. restauracji sieciowej. Mając plan franczyzowy, nie martwisz się o to, co podawać w knajpce, jak pomalować ściany i w co ubrać personel – wszystkie te informacje dostarczy Ci franczyzodawca. W zamian za pomysł, płacisz abonament, a różnica między nim a zyskami, należy do Ciebie.

Otworzenie dużej, sieciowej restauracji wymaga przemyślenia. Zanim wybierzesz dla siebie franczyzę z chińskim jedzeniem pomyśl, czy w Twoim mieście nie ma już za dużo tego typu knajpek. Zrób rozeznanie, ile jest restauracji i co serwują. Jeśli naliczysz sporo miejsc, w których można zjeść dania kuchni włoskiej, amerykańskiej lub greckiej, nie otwieraj kolejnego punktu. Postaw na coś sprawdzonego, ale odkrywczego dla mieszkańców miasta, np. restaurację indyjską, turecką albo ze stekami. Na portalach franczyzowych znajdziesz dużo propozycji otwarcia ciekawej, sieciowej knajpki. Zapoznaj się z nimi i wybierz koncept, który spełni oczekiwania Twoje i konsumentów.

Podsumowanie

Otworzenie restauracji lub małej gastronomii może być Twoim pomysłem na dochodowy biznes. Jeśli trafisz na niszę rynkową, powodzenie jest niemal gwarantowane. Pamiętaj, że każdy lubi dobrze zjeść, zatem nigdy nie zabraknie chętnych na smaczną kuchnię.

Dodaj komentarz

Close Menu