Wielu blogerów prowadzi swoje serwisy w ramach hobby. Lubią pisać i dzielić się swoją wiedzą, zatem tworzą stronę, by publikować na niej wpisy. Część z tych osób chciałaby jednak, poza własną satysfakcją, osiągnąć także sukces. Zarobki znanych blogerów bywają imponujące! Jeśli i Ty marzysz o karierze w tej sferze, koniecznie przeczytaj poniższy wpis. Podpowiadamy w nim, jak promować bloga, aby zyskał popularność. Na wskazane pomysły nie wydasz ani grosza!

3 bezpłatne sposoby promocji bloga

Promowanie bloga nie musi oznaczać wydatków. Istnieją skuteczne sposoby na zyskanie popularności, które nie kosztują ani złotówki. Oto one:

Publikowanie długich i interesujących artykułów

pisanie długich tekstówTreści, które zamieszczasz na blogu, to podstawa. Aby Twój serwis stał się popularny, musisz zadbać o ich unikalność, odpowiednią długość, wygląd oraz, przede wszystkim, warstwę merytoryczną. Po kolei przestudiujemy każdy z wymienionych elementów, aby tworzenie takich artykułów nie miało przed Tobą żadnych tajemnic.

Unikalność oznacza, że tekst musi być niepowtarzalny, czyli napisany przez Ciebie i niezawierający skopiowanych treści. Jak ognia musisz unikać plagiatu! Podbieranie cudzych artykułów jest nieprofesjonalne, nielegalne i źle widziane przez Google. Jeśli algorytm wyszukiwarki namierzy plagiat, możesz zostać ukarany. Przykładem konsekwencji jest na przykład zmniejszenie widoczności bloga w wynikach wyszukiwania. Jeśli do tego dojdzie, potencjalni czytelnicy na pewno Cię nie znajdą i Twój serwis nie zyska nowych odwiedzających.

zdjęcia do artykułuPoza unikalnością, pisane przez Ciebie teksty powinny być także dość długie (co najmniej 300 słów), podzielone na czytelne sekcje (tytuł, wprowadzenie, rozwinięcie z podtytułami, zakończenie) oraz odpowiednio sformatowany. Źle czyta się ścianę tekstu albo same wypunktowania. Do tekstu dodaj także atrakcyjne zdjęcia, zrobione własnoręcznie lub pozyskane z banku darmowych fotografii. Wygląd postu jest równie ważny jak jego treść!

Pisząc artykuł pamiętaj, aby był wartościowy. Nie powielaj znanych prawd, nie naśladuj innych ani nie twórz ogólnych artykułów, byle tylko cokolwiek zamieścić. To błąd. Każdy Twój wpis powinien być ciekawy i merytoryczny. Czytelnik poświęca czas na jego lekturę nie po to, by zmarnować 10 minut życia, tylko w celu poszerzenia swojej wiedzy. Dbaj, by nowe wpisy publikować regularnie, ale nie musisz robić tego codziennie. Lepiej zamieścić jeden dobry post raz w tygodniu, niż każdego dnia wrzucać niezbyt dopracowane artykuły.

Jeśli na Twoim blogu zamieścisz sporo interesujących wpisów, czytelnicy chętnie będą go odwiedzać i polecać innym.

Pisanie gościnnych artykułów

pisanie gościnnych postówPisanie gościnnych artykułów to kolejny pomysł na bezpłatną promocję bloga. Zbierz adresy blogów, które Cię interesują i zaproponuj ich twórcom, że coś dla nich napiszesz, a oni w zamian opublikują coś u Ciebie. Taka wymiana artykułów odświeża serwis i pomaga w jego promowaniu. Wszak czytelnicy Twojej witryny mogą odwiedzić zaprzyjaźniony blog, a odbiorcy tamtej strony chętnie zobaczą, co publikujesz u siebie.

Pamiętaj jednak, że publikacja gościnnego artykułu wymaga sporo pracy. Musisz posiadać interesujący, wartościowy blog i nawiązać relacje z innymi autorami. Potrzeba na to czasu, ale warto włożyć wysiłek w tę formę promocji. Budowanie sieci kontaktów jest ważne i może znacząco przyczynić się do sukcesu Twojej witryny.

Promuj blog w mediach społecznościowych

media społecznościoweJeśli Twój serwis dobrze wygląda, znajdują się na nim interesujące i liczne treści, możesz zacząć promować go w mediach społecznościowych. Stwórz angażujący post i zamieść go na swojej tablicy. Zaproś znajomych do jego udostępniania oraz zachęć do odwiedzenia witryny. Jak napisać takie zaproszenie? To proste.

Przede wszystkim pomyśl, dla kogo tworzysz swojego bloga, czyli określ grupę jego odbiorców. Potem dopasuj komunikat do ich oczekiwań i stylu życia. Inaczej zwrócisz się do młodych kobiet, poszukujących inspiracji w obszarze dbania o urodę, a inaczej do dojrzałych fanów motoryzacji. Twój blog traktuje o czymś ogólnym, np. o oszczędzaniu? Świetnie. Przygotuj zatem angażujący post z ciekawym hasłem, mogącym zainteresować wiele osób, i zamieść go w mediach społecznościowych.

Podsumowanie

Bezpłatne promowanie bloga to długoterminowy projekt. Jeśli nie chcesz inwestować pieniędzy w reklamę serwisu, możesz korzystać z darmowych opcji. Wymagają one, co prawda, sporo czasu i wysiłku, ale Twoje działania mogą znacząco wpłynąć na wzrost popularności witryny. Wystarczy być cierpliwym oraz pomysłowym, by zyskać nowych czytelników. Warto spróbować!

Dodaj komentarz

Close Menu