wymiana walut

Od czego zależy cena waluty?

Każda osoba wybierająca się w zagraniczną podróż powinna zaopatrzyć się w walutę danego kraju. Nie wszędzie można płacić kartą, zatem gotówka zawsze się przydaje. Złotówki na dolary, euro, czy funty można wymieniać w bankach, kantorach stacjonarnych, internetowych, czasem także na przejściu granicznym.

Wymiana pieniędzy w kantorze

wymiana walut Warto jednak wiedzieć od czego zależy cena danej waluty i kiedy powinno się ją kupować. Każda osoba chcąca zakupić obcą walutę widzi, że nawet w ciągu jednego dnia mogą być drobne wahania cen. Rano dolary mogą być po 4,50, a wieczorem po 4,55. Wydaje się, że to wahania niewielkie. Faktycznie, jeśli chce się wymienić drobną kwotę to się tego tak nie odczuje. Jednak co w przypadku kiedy do wymiany jest kilka tysięcy złotych? Tu już każde wahanie będzie odczuwalne. Oczywiście, każdy kantor ustala własne ceny, jednak są zmienne, które wpłyną na koszty w każdym takim przedsiębiorstwie. Wtedy szybka wymiana walut w Bydgoszczy jest możliwa, jednak jej ceny będą różne. Przykładem może być choćby inflacja w Polsce. Im wyższa jest inflacja tym droższy jest prąd, benzyna, usługi, czy zakupy. Również by kupić obcą walutę trzeba zapłacić więcej. Oznacza to, że polski złoty słabnie, co przekłada się na lepsze wyniki innych walut. Również zawirowania polityczne wpływają na ceny. Przykładem może być wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

wymiana walut Wtedy rynki finansowe wieszczyły katastrofę, ludzie masowo robili zakupy jedzenia, bo bali się podwyżek cen. Wtedy funt brytyjski był bardzo tani, bo każdy bał się inwestycji. Także pandemia koronawirusa wiele namieszała. Wtedy gospodarki wielu krajów świata znacząco się skurczyły. Nie latały samoloty, nie pracowały fabryki, restauracje były zamknięte. Z jednej strony większość gospodarek była w zastoju, więc ceny walut tak nie szalały. Jednak na przykład chińska waluta dużo straciła, bo do Chin każdy bał się przyjechać,jako że było to miejsce rozpoczęcia pandemii. Cena walut może być też zależna od sytuacji na rynku bankowym. Podnoszenie lub obniżanie stóp procentowych na kredytach czy lokatach także wpłynie na koszty zakupu lub sprzedaży waluty.

Zasada jest prosta – kupuje się walutę kiedy jest najsłabsza i sprzedaje kiedy jest najmocniejsza. Wtedy tanio dostanie się dolary, euro, czy funty, a potem można je sprzedaż z zyskiem. Wymieniać walutę warto przede wszystkim w bankach i kantorach, bo to instytucje solidne i pewne. Nie powinno się powierzać swoich funduszy byle jakiej firmie, bo można na tym tylko stracić i to dużo.

Dodaj komentarz