W sieci możemy znaleźć wiele artykułów na temat dofinansowań dla firm. Większa ilość przedsiębiorców pragnie z nich skorzystać jednak często nie do końca wie, jakie formy dofinansowania istnieją, oraz które z nich wybrać dla siebie, aby w jak najlepszy sposób wykorzystać ich potencjał. W tym artykule przybliżymy kilka najbardziej znanych sposobów na dofinansowanie, oraz zasady, jakimi się rządzą.

Kiedy starać się o dotację?

Giełdę można przyrównać do rosyjskiej ruletki: nic nie jest rzeczą pewną w stu procentach, a o większości wygranych decyduje chłodna dedukcja, spokój umysłu oraz masa szczęścia. No i oczywiście: ilość zasobów pieniężnych. Fundusze, którymi dysponuje firma mają za zadanie nie tylko opłacić pracowników i zapewnić środki do życia właścicielowi. Mają przede wszystkim utrzymać przedsiębiorstwo na rynku oraz umożliwić jego dalszy rozwój. Zmodernizowana firma zwiększa jakość swoich produktów, a więc sprzedaż i zyski rosną. Możliwe są dalsze wypłaty i ulepszenia. I tak w kółko. Finansowanie nowej firmy, zwłaszcza dla młodego przedsiębiorcy, który stawia pierwsze kroki w biznesie może jednak okazać się trudniejsze niż przedstawiały założenia.

Mimo tego, że udało mu się pozyskać fundusze na otwarcie firmy, przychody wcale nie muszą sprzyjać zwrotowi inwestycji. Takiemu nieszczęśnikowi z pomocą przychodzą programy finansujące. Możemy tu liczyć nie tylko na wsparcie z programów lokalnych z Unii Europejskiej, ale i kilku innych, które również warto wziąć pod uwagę. Ze względu na mnogość możliwości, postanowiliśmy nasz artykuł podzielić na dwie części, i w każdej z nich opisać inne rodzaje dofinansowania, o jakie może starać się zaradny przedsiębiorca. Pierwszy rozdział naszej rozprawy poświęcony zostanie najbardziej znanym dotacjom z Unii Europejskiej oraz tym od prywatnych przedsiębiorców.

Las pomocnych dłoni

dodatkowy zarobekSkupmy się więc na tym, jakie pożyczki unijne na rozwój firmy są dostępne dla ludzi biznesu w naszym kraju. Warto zacząć od programu COSME, który przeznaczony jest właśnie dla osób posiadających „raczkujący” biznes. Decydując się na tę pomoc, mamy zapewnione m.in. obniżenie marży i wkładu własnego (czasem do zera). Ten rodzaj finansowania dostępny jest „od ręki”- nie wymaga oczekiwania na pozytywną decyzję dot. wniosków, co znacznie przyspiesza pracę firmy. Dofinansowanie do działalności gospodarczej oferuje także program RPO (Regionalne Programy Operacyjne). Jego działanie nieco pokrywa się z ww. p. COSME, nie ma również przeciwwskazań dotyczących skorzystania z nich obu.

Otrzymaną dotację możemy przeznaczyć m.in. na informatyzację firmy, szkolenia, rozwój zagraniczny itp. Wsparcie finansowe dla firm oferują również osoby, które najlepiej znają się na problemach młodego przedsiębiorstwa. O pomoc dla firm możemy zwrócić się do Aniołów biznesu- biznesmenów, którym udało się osiągnąć wiele na giełdzie. Pragną oni wspierać młodych w ich działaniach. Zapoznając się z pomysłami, wspierają ich określoną sumą pieniędzy otrzymując w zamian mniejszą część udziałów w firmie. Partnerów należy jednak poszukiwać mądrze: wielu z nich przypisuje sobie dobre intencje i chęć pomocy, podczas gdy ich zamiarem jest zwykłe oszustwo biznesowe.

pożyczka na start-upPodobnym przedsięwzięciem jest tzw. Crowdfunding- dofinansowanie przez społeczeństwo sumami o różnej wielkości. Chcąc dofinansować swoją firmę, przedsiębiorcy mogą zdecydować się również na Emisję obligacji (poświadczenie w postaci papieru wartościowego o otrzymaniu pożyczki na określoną sumę pieniędzy z obowiązkiem spłaty), oraz Emisję akcji (przez odsprzedanie akcji firmy zyskujemy współwłaściciela, nie musimy go spłacać, jednak od tego momentu ma on wpływ na rozwój firmy).

Ostatnim z wymienionych w tej części sposobem na dofinansowanie jest pomoc tzw. parabanków. Pożyczki, jakie oferują sięgają do 100 000 zł, a decydują się na nie przede wszystkim osoby, które nie mają szans na otrzymanie tradycyjnego wsparcia bankowego, np. z powodu historii kredytowej.

Podsumowanie

Temat dofinansowań dla firm jeszcze nie został przez nas w pełni wyczerpany. Po więcej informacji zapraszamy do kolejnej części artykułu, w której zamieścimy równie interesujące ciekawostki dotyczące dotacji. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zapoznać się z nimi wszystkimi.

Dodaj komentarz

Close Menu